Jeśli planujemy prace remontowo-budowlane na nieruchomości, niezbędna będzie opinia ornitologiczna.
Tego typu dokumentację ornitolog tworzy po przeprowadzeniu obserwacji nieruchomości, kiedy to stwierdza się obecność ptaków, ich siedlisk, miejsca bytowania i gniazdowania. Trzeba również określić liczbę ptaków, ich gatunki z wyszczególnieniem gatunków pod ścisłą ochroną, jak również pary lęgowe. Do dokumentacji załącza się fotografie z zaznaczonymi gniazdami i siedliskami ptaków.
Kiedy potrzebna będzie opinia ornitologiczna
Wiele gatunków ptaków może gniazdować w budynkach, jak jerzyki, oknówki, wróble, kawki, gołębie, pustułki, w budynkach można również natrafić na siedliska nietoperzy, które również są zwierzętami pod ścisłą ochroną. Niszczenie gniazd, blokowanie dostępu do siedlisk, zabijanie gatunków zwierząt i ptaków pod ochroną, a nawet celowe płoszenie jest uważane za przestępstwo, należy zatem wziąć pod uwagę opinię ornitologiczną podczas planowania modernizacji czy wyburzenia nieruchomości.
Dzięki opinii ornitologicznej można tak zaplanować prace remontowo-budowlane, wycinkę drzew czy inną ingerencję w środowisko naturalne, aby nie szkodzić ptakom. Ornitolog wskaże, jakie gatunki ptaków są obecne na danym terenie czy nieruchomości, kiedy jest ich okres lęgowy, i kiedy można prace wykonać. Można również zaplanować, jak w trakcie prac przeprowadzić naprawy, kompensację w środowisku bytowania ptaków, przykładowo poprzez instalację budek lęgowych na elewacji nieruchomości. Ma to również na celu zwiększenie liczebności ptaków z gatunków objętych ścisłą ochroną.
W wielu sytuacjach niezbędne są opinie ornitologiczne warszawa jest miastem, gdzie wiele budynków trzeba zmodernizować, przebudować, wyburzyć, zatem usługi tego typu są dostępne, aby inwestorzy i wykonawcy prac remontowo-budowlanych mogli przestrzegać obowiązującego prawa i ustaw o ochronie przyrody i gatunkowej. W ten sposób można zaplanować termin i zakres prac w taki sposób, aby nie płoszyć ptaków gniazdujących, nie stwarzać zagrożenia dla przyrody.