Jak chronić interesy swojej firmy po odejściu pracownika?

Kiedy pracownicy odchodzą z pracy, często istnieje ryzyko, że dołączą do konkurencji lub założą konkurencyjną firmę.

Jeżeli jesteś pracodawcą, umowa o pracę może chronić twoje interesy poprzez klauzulę poufności uniemożliwiającą pracownikowi wykorzystanie lub ujawnienie poufnych informacji. Może również zawierać klauzulę o zakazie konkurencji uniemożliwiającą pracownikowi konkurowanie z firmą przez pewien okres czasu po odejściu z pracy.

Jak chronić interesy swojej firmy po odejściu pracownika?

Czym się różni klauzula poufności od zakazu konkurencji?

Ale prawo uznaje, że ludzie muszą być w stanie pracować po opuszczeniu pracodawcy. Tak więc klauzule poufności i zakazu konkurencji nie ochronią firmy przed wszelką konkurencją ze strony byłych pracowników. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie informacje są chronione klauzulą poufności i jakie masz prawa wynikające z klauzuli o zakazie konkurencji.

Klauzula poufności ogólnie wymaga, aby pracownik nie nadużywał ani nie ujawniał informacji poufnych, w tym tajemnic handlowych, w trakcie zatrudnienia lub po jego zakończeniu. Pracownik nie może, w trakcie zatrudnienia lub po jego zakończeniu, wykorzystywać ani ujawniać żadnej tajemnicy handlowej lub informacji poufnych, które może otrzymać w trakcie swojego zatrudnienia, z wyjątkiem zakresu wymaganego do wykonywania swoich obowiązków.

„Po pierwsze, warto zadbać o to, by każda umowa o pracę i kontrakt zawierały rozbudowaną klauzulę zobowiązującą pracownika do zachowania w poufności wszystkich informacji na temat firmy, jej planów rozwojowych, koncepcji kreatywnych i kontrahentów uzyskanych przez niego w trakcie lub przy okazji wykonywania zadań zleconych przez pracodawcę, również po wygaśnięciu wiążącej go z nim umowy.” – Katarzyna Lejman

Klauzula o zakazie konkurencji ogranicza swobodę pracy pracownika na terenie działalności pracodawcy lub na rzecz konkurencji pracodawcy. Jako punkt wyjścia prawo uznaje swobodę byłych pracowników do prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem klauzula o zakazie konkurencji jest nieskuteczna, chyba że stanowi rozsądną ochronę uzasadnionych interesów biznesowych pracodawcy.